Kontaktujte nás: +420 602 144 145 | info@msoz.cz
0 Kč

Rádi bychom se vyjádřili k incidentu, při kterém bohužel náš bývalý svěřenec Rocky zakousl jiného pejska, a především k výživné diskuzi probíhající na Mělník City. Nechceme dále vířit emoce, nicméně po letmém pročtení komentářů, které haní nejen náš útulek, ale především samotného Rockyho, který je teď vykreslován minimálně jak pes baskervilský, máme potřebu se k tomuto nepříjemnému incidentu vyjádřit.

Na úvod bychom rádi uvedli, že nám je velice líto pejska, který při této nešťastné události zahynul, ale je potřeba brát na zřetel fakta a to, že Rocky (pravděpodobně kříženec rtw a labradora) byl řádně zajištěn na vodítku, malý pejsek volně pobíhal po sídlišti. Veškerá zloba se teď obrací proti Rockymu, který za tuto situaci (a myslete si o tom, co chcete) nemůže.

Bohužel došlo k tomu, s čím se dnes a denně setkávají majitelé větších psů při procházce po Mělníku. Malí pejsci běhají nezajištění a pokud je majitel odvolá, na zavolání nereagují, v horším případě majitel hlásí „Nebojte, on je hodný, on se jen chce seznámit / hrát si“ .

V diskuzích zaznělo, že v útulku dáváme psa každému, kdo si řekne, že takhle velký („bojový pes“ nejspíš ještě umocněno kategorií  „velký černý“) do bytovky nepatří, že ho jeho adoptivní panička nezvládá, že Rocky napadá ženy a děti s kočárky na sídlišti, nebo že malí psi mohou běhat na volno, protože nikomu neublíží.

Tak za a/ věříme tomu, že pokud by Rocky napadl dítě (a že tomu se věřit nedá, protože Rocky je jeden z mála psů v útulku, který děti a vůbec všechny lidi naprosto zbožňuje a sám od sebe by nikdy žádné dítě/člověka bezdůvodně nenapadl), tak napadení nebudou tak hloupí, aby incident řešili na nějaké facebookové skupině, ale zavolají policii, aby incident řádně vyšetřila.

Za b/ psa opravdu každému nedáváme (kdyby to tak bylo, dávno máme pryč líbivé (ale problémové) pejsky jako je Justin, Egon nebo Kevin, protože zájemců už na ně bylo dost. Pro naše pejsky pejsky se snažíme hledat vhodné majitele a jsme přesvědčeni, že Rockymu jsme vhodné majitele našli. Komunikují s námi, chodí s Rockym za námi do útulku, pravidelně referují, co se děje, radí se s námi, Rockyho mají za každých okolností na vodítku. Nyní mu na venčení pořídili i košík, aby se ostatní obyvatelé sídliště nebáli. Pokud by Rocky vykazoval známky agrese (ať už vůči psům, nebo vůči lidem), nikdy bychom ho do adopce na sídliště nevydali! 

Za c/ Rocky je velký černý pes, který je i v bytovce naprosto vzorný. Jako jeden z mála útulkových psů, reaguje na povely, je to pes, kterého jsme brávali s sebou na akce, kterého jsme běžně pouštěli na veneční veřejností, protože s ním nikdy nebyly žádné problémy, nikdy nikomu neublížil (ani lidem, ani psům), když do něj nějaký pes prudil, obvykle si ho nevšímal. Na vesnici, kde byl odchycen běžně pobíhal s jinými vesnickými psy a nikdy žádnému neublížil.  Nebyl a není proto důvod, aby nemohl bydlet v bytě. Je to starý pes, který měl pramálo šancí najít nový domov, ale pro jeho úžasnou povahu se na něj štěstí usmálo a my jsme za to rádi. Kolik lidí si vezme devítiletého velkého psa? Je jich opravdu málo, můžete se podívat na přeplněnou nabídku psů v útulcích (kategorie velký černý a ještě ke všemu starý zcela převažuje)

K nešťastnému incidentu musíme uvést jen to, že Rockyho muselo „něco“ vyprovokovat, nějaká akce, na jejímž základě přišla bohužel jeho reakce, jestli si něco oba pejsci mezi sebou „řekli“, jestli se Rocky lekl a chtěl bránit svojí paničku před vetřelcem… těžko říct, to se nikdo nedozvíme, každopádně reakce, se stala pro malého pejska osudnou, protože po Rockyho stisku čelistí přišla křeč, kterou tito psi mívají. A stačilo tak málo a celé situaci se dalo předejít. MÍT PEJSKA NA VODÍTKU.

Na závěr se musíme pozastavit nad názory, že malý pejsek může běhat na volno, protože přece nikomu neublíží. Tak za prvé si myslíme, že to není pravda, že i malý pejsek může ublížit dítěti, nebo třeba cyklistovi, kterému může vlítnout do cesty, jinému psovi, i malý pejsek může způsobit autonehodu, která může mít tragické následky.  Ale tím, že necháte volně běhat malého pejska, můžete ublížit sami sobě, když se stane takováto nepříjemná nehoda. A nemusíte potkat zrovna psa aktuálně „propuštěného“ z útulku, po Mělníku chodí spousta takových psů, kteří se nesnesou s jinými psi. Mají být hodní pejsci omezení náhubkem? NE! Všichni psi (ať mají 10 dkg nebo 100 kg) mají být zajištěni na vodítku, děti mají od rodičů vědět, že cizí psi se nehladí!

Tím, že budete používat vodítko, zajišťujete bezpečnost sobě, ostatním občanům, ale především svému pejskovi.

V příloze najdete popis vyjádření z pohledu adoptivní paničky Rockyho, pokud budou chtít vložit svůj příspěvek i majitelé uhynulého pejska, nebráníme se tomu, aby si lidi dokázali udělat objektivní názor na celou situci od zúčastněných stran, nikoli z emotivních komentářů někoho, kdo u incidentu vůbec nebyl.

Vyjádření Rocky - pěstouni